havuclukek.gen.tr https://www.havuclukek.gen.tr Havuçlu Kek, Havuçlu Kek Tarifi ve Malzemeleri tr-TR hourly 1 Copyright 2019, havuclukek.gen.tr Thu, 01 Jan 1970 00:00:00 +0000 Thu, 19 Sep 2019 00:00:00 +0000 60 Havuçlu Elmalı Kek https://www.havuclukek.gen.tr/havuclu-elmali-kek.html Sat, 01 Dec 2018 00:38:32 +0000 Havuçlu Elmalı Kek, her mevsim yapılıp, keyifle tüketilebilecek bir tariftir. Okul öncesi hazırlık bölümüne giden miniklerin beslenme çantalarına konulacak besleyici bir tariftir. Yine içerisinde kullanılan malzemel Havuçlu Elmalı Kek, her mevsim yapılıp, keyifle tüketilebilecek bir tariftir. Okul öncesi hazırlık bölümüne giden miniklerin beslenme çantalarına konulacak besleyici bir tariftir. Yine içerisinde kullanılan malzemeler açısından zengin içerikli bir tatlıdır. Akşam çay sohbetlerinin yanında harika bir seçenektir. Saklama koşulları diğer kekler gibidir. Oda sıcaklığında 1 gün boyunca bozulmadan ve bayatlamadan bekleyebilir. Derin dondurucuda 3 ay boyunca saklanabilir. Bütün saklama koşullarında dikkat edilmesi gereken tek nokta, saklanacak olan kabın dikkatli seçilmesidir. Oda içerisinde cam bir kek fanusu kullanılabilir. Derin dondurucuda muhafaza yolu tercih edilecek olursa kilit sistemli poşetler ideal ve sağlıklı bir saklama sağlayacaktır.

Havuçlu elmalı Kek İçin Malzemeler:

 • 4 adet yumurta
 • 8 yemek kaşığı toz şeker
 • 1/2 su bardağı süt
 • 2 yemek kaşığı dolusu yoğurt
 • 1 su bardağı dolusu sıvı yağ
 • 1 su bardağı dolusu dövülmüş ceviz
 • 2 adet orta boy havuç
 • 1 adet orta boy tatlı elma
 • 2 tatlı kaşığı dolusu toz tarçın
 • 2 paket kabartma tozu
 • 1 paket vanilya
 • 3 su bardağı dolusu un

Havuçlu Elmalı KekHazırlanışı:

Derin cam bir kâsenin içerisine toz şekeri ve odası sıcaklığına erişmiş yumurtaları koyalım. Mikser yardımı ile önce düşük sonra hızlı devirde çırpmaya başlayalım. Malzemeyi 10 dakika boyunca çırpalım. Yumurtanın ve şekerin rengi beyaz bir renge yakın olana dek çırpmayı sürdürelim. İyice köpürmüş olan malzemenin içerisine yoğurdu da koyalım ve bir dakika daha çırpalım. Mikseri bırakıp tahta kaşık ile çırpma işlemini sürdürelim. Karışıma sütü ve sıvı yağıda ilave edip karıştırmaya ara verelim. Diğer yandan bir elek ile unu, kabartma tozunu ve vanilyayı eleyelim. Elemiş olduğumuz kuru malzemenin tamamını karışıma ilave edip, nazikçe karıştıralım. Bu işlemin sonunda karışıma dövülmüş cevizi de ilave edip, kek hamurunun son aşamasına geçelim. Listede vermiş olduğumuz havucu ve elmayı rendeleyip, toz tarçın ile harmanladıktan sonra kek hamurunun içerisine ilave edelim. Bu işlemde sonlandığında kek hamurumuz pişmeye hazır hale gelmiştir. Bolca yağlanmış olan kek kalıbına hamurun tamamını dökelim ve iyice düzleyelim. Kekin çok kabarması için hamurun içerisinde bulunan havayı çıkaralım. Bu işlem tam olarak şöyle yapılmalıdır. Kek kalıbını yerden 3 santim yükseltelim ve yere yavaşça bırakalım. Bu işlemi birkaç defa tekrarladıktan sonra keki fırına koyalım.


Fırının derecesini 200 derece olarak ayarlayalım ve pişme işlemine başlayalım. Kekin pişme süresi 35 dakikadır. Bu süre dolduktan sonra keki kontrol edelim. Bir kürdan alalım ve kekin orta kısmına batıralım. Kürdan kekten kuru bir şekilde çıkarsa kek başarılı bir şekilde pişmiş demektir. Pişen keki fırından çıkaralım ve soğuması için bir kenara koyalım. Kekin dinlenme ve soğuma süresi 30 dakikadır. Bu sürenin ardından keki dilimleye bilir, servis kabının içerisine alabiliriz. Havuçlu elmalı kek servise hazırdır.
Afiyet olsun

]]>
Cevizli Tarçınlı Havuçlu Kek https://www.havuclukek.gen.tr/cevizli-tarcinli-havuclu-kek.html Sat, 01 Dec 2018 01:59:31 +0000 Cevizli Tarçınlı Havuçlu Kek, çay sofrası için harika bir seçenek olacaktır. Akşamları televizyon karşısında atıştırmayı sevenler, bu tarifi deneyip seyir keyfine birde atıştırma keyfi katabilirler. Ev oturma Cevizli Tarçınlı Havuçlu Kek, çay sofrası için harika bir seçenek olacaktır. Akşamları televizyon karşısında atıştırmayı sevenler, bu tarifi deneyip seyir keyfine birde atıştırma keyfi katabilirler. Ev oturmalarına giderken bu tarif pratikçe yapılabilir ve arkadaşlarla paylaşılabilir. Çocukları hazır çikolata ve diğer ürünlerden uzaklaştırmak için bu kek kullanılabilir. Bu tarifin içerisinde kullanılan elma ve havuçtan dolayı vitamin olarak diğer tatlılardan daha donanımlı bir tatlı türüdür. Yine beslenme çantası hazırlayan anneler için bir seçenektir. Bayatlama sorunu olmadan iki gün boyunca bekletilebilir. Derin dondurucuda saklanabilir. Derin dondurucuda saklayanlar tüketime sunmadan 5 saat önce çıkarmanız halinde buzu çözülecektir ve yine büyük bir beğeni ile tüketilecektir.


Cevizli Tarçınlı Havuçlu Kek İçin Malzemeler:

 • 1 su bardağı dolusu dövülmüş ceviz
 • 1 tatlı kaşığı dolusu toz tarçın
 • 2 adet orta boy havuç
 • 4 adet yumurta
 • 1 su bardağı dolusu sıvı yağ
 • 1.5 su bardağı dolusu toz şeker
 • 2.5 su bardağı dolusu un
 • 1 çay bardağı süt
 • 1 paket vanilya
 • 2 paket kabartma tozu

Hazırlanışı:

Kekin hamurunu çırpacak olduğumuz cam kâseyi hazırlayalım ve içerisine ilk olarak yumurtaları ve toz şekeri koyalım. Bu iki malzemeyi köpürene kadar iyice çırpalım. Bu aşamada çırpıcı yerine mikser kullanırsak kek daha çok kabaracaktır. Mikserle 10 dakika boyunca çırptığımız harcın içerisine sütü ve sıvı yağı ekleyip mikserle bir dakika daha çırpalım. Sıvı kıvamdaki harcın içerisine toz tarçını ve cevizi de ilave edelim ve karıştırma işlemine kaşıkla devam edelim. Bol suyla iyice yıkadığımız havuçların dış kabuklarını soyucu yardımı ile soyup, rendenin ince bölümü ile rendeleyelim. Rendeleme işlemi tamamlanmış olan havuçları da harcın içerisine koyup şöyle bir karıştırdıktan sonra kuru malzemenin hazırlık aşamasına geçelim. Kekin beklenenden çok daha fazla kabarması için un, vanilya ve kabartma tozunu ince gözenekli süzgeçten geçirelim. Bu işlem sayesinde unun içerisine hava girecektir ve böylece kek beklenilende daha fazla kabaracaktır. Elemiş olduğumuz kuru malzemeyi kâsede bulunan sıvıya ilave edip, sıvı malzemenin köpüğünü söndürmeden unu yavaş yavaş yedirelim.

Cevizli Tarçınlı Havuçlu Kek


Akışkan bir kıvama gelen kek hamuru tamamlamıştır. Kek kalıbının tabanını margarin ya da tereyağı ile iyice yağlayalım. Yine yağlanmış olan kek kalıbının içerisini ince bir tabaka oluşturacak şekilde unlayalım. Böylece kek kalıptan parçalanmadan ve şekli tahrip olmadan kolayca çıkacaktır. Hazırlık aşaması tamamlanmış olan kek kalıbının içerisine hamurun tamamını dökelim ve kalıbı sallamak suretiyle hamuru iyice yayalım. Kek hamurunu fırına koymadan önce yere hafifçe vurarak hamurun fazla havasını çıkaralım. Bütün aşamalarını tamamlamış olduğumuz keki pişmek üzere 200 derecede ayarlanmış olan fırına koyalım.


Kekin pişme süresi yaklaşık 35 dakikadır. Yine fırının kapağını açmadan sık sık kontrol edilmesinde yarar var. Süre dolduktan sonra kürdanla keki delip pişip pişmediğine bakalım. Kekin piştiğinden emin olduğumuzda pişirme sürecini tamamlayıp, dinlendirme aşamasına geçelim. Dinlenme ve demlenme süresi 20 dakikadır. Bu sürenin ardından keki istenilen boyutlarda dilimleyelim ve servis edelim.
Afiyet olsun.

]]>
Havuçlu Elmalı Tarçınlı Kek https://www.havuclukek.gen.tr/havuclu-elmali-tarcinli-kek.html Sat, 01 Dec 2018 22:54:24 +0000 Havuçlu Elmalı Tarçınlı Kek, lezzetli ve hoş kokulu bir kek çeşididir. Kısa zamanda hazırlanabilen başarılı bir tariftir. İstendiği takdirde farklı malzemeler ile çeşitlendirilebilir. Daha önce kek yapma deneyim Havuçlu Elmalı Tarçınlı Kek, lezzetli ve hoş kokulu bir kek çeşididir. Kısa zamanda hazırlanabilen başarılı bir tariftir. İstendiği takdirde farklı malzemeler ile çeşitlendirilebilir. Daha önce kek yapma deneyimi olmayanlar için kolay bir tarif olacaktır. Malzemelerinin her evde bulunabilecek ürünler olduğu için ekonomik bir kektir. Ani misafir baskınlarında hemencecik yapılabilecek bir tariftir. Saklama koşulları oldukça basittir. Oda sıcaklığında 2 gün boyunca bekletilebilir. Yine buzdolabının dondurucu kısmında aylarca bekletilebilir. Kolay, bayatlamayan bu tarifin yapılışına geçelim.

Havuçlu Elmalı Tarçınlı Kek İçin Malzemeler:

 • 3 adet orta boy havuç
 • 1 adet orta boy elma
 • 2 tatlı kaşığı toz tarçın
 • 1 su bardağı dolusu toz şeker
 • 4 adet oda sıcaklığında yumurta
 • 1 su bardağı dolusu sıvı yağ
 • 1 çay bardağı dövülmüş fındık
 • 2 çorba kaşığı yoğurt
 • 2.5 su bardağı un
 • 2 paket kabartma tozu
 • 1 paket vanilya

Hazırlanışı

Çırpma kabının içerisine yumurta ve toz şekeri koyalım. Bu aşamada dikkat edilmesi gereken bir noktaya dikkat çekmek istiyoruz. Keki çırpacak olduğumuz kabın plastik yerine cam bir çırpma kabı olmasına dikkat etmeliyiz. Mikser ile çırpacak olduğumuz için plastik kapta aşınma olabilir ve bu aşınma esnasında gözle görülmeyen parçalar kekin içerisine girip sağlığı tehdit edebilir. İşte bu yüzden cam bir kap tercih edilmelidir. Kâseye koymuş olduğumuz şeker ve yumurtaları köpürene ve renk değiştirene kadar çırpalım. Köpüren ve rengi tamamen değişen sıvının içerisine sıvı yağı ve yoğurdu da koyalım. Mikseri son bir kez daha çevirelim.

Havuçlu Elmalı Tarçınlı Kek

Diğer tarafta havucu temizleyip soyduktan sonra rendenin en ince kısmı ile iyice rendeleyelim. Elmayı da yıkayıp soyduktan sonra rendenin kalın kısmı ile rendeleyelim. Bu aşamada şu bilgiyi vermekte yarar görüyoruz. Elmayı rendenin kalın kısmından geçirmemizin nedeni, elma çabuk piştiği için hemen kaybolmasın diye böyle bir uygulamadan geçiyor. Havuç ise elmaya nazaran daha zor piştiği için rendenin ince bölümünden geçiriliyor. Böylece her iki malzemede aynı kıvamda pişecektir. Rendelemiş olduğumuz malzemelerin her ikisini de aynı anda kek hamurunun içerisine ilave edip kaşıkla tekrar karıştırıyoruz. Kek hamurunun kuru malzemeleri olan un, vanilya, kabartma tozu ve tarçını eleme yoluyla sıvı malzemenin içerisine döküyoruz. Böylece kek çok daha iyi kabaracaktır. Kekin son malzemesi olan dövülmüş fındık içini de hamura ilave edip son kez karıştırıyoruz.

Keki pişirecek olduğumuz kek kalıbını oda sıcaklığında yumuşatılmış olan margarin ile yağlayıp, üzerine az un serpiyoruz. Böylece kek kalıba yapışmayacaktır. Hamurun hepsini kek kalıbına boşaltıp, önceden ısıtılmış olan 200 derecelik fırının orta kısmına koyuyoruz.
35 veya 40 dakika kadar pişmesi yeterli olacaktır. Bu sürenin sonunda yine kürdan yardımı ile kekin pişmiş ya da pişmemiş olduğunu kontrol ediyoruz. Pişmiş olan keki fırından oda sıcaklığına çıkartıp 30 dakika kadar dinlendiriyoruz. İyice dinlenmiş olan keki dilimleyip, servis kabına alıyoruz. Bu tarifin sunumunda dondurmada kullanılabilir. Havuçlu elmalı tarçınlı kek servise hazırdır.
Afiyet olsun

]]>
Havuçlu Kek Nasıl Yapılır https://www.havuclukek.gen.tr/havuclu-kek-nasil-yapilir.html Sun, 02 Dec 2018 21:59:37 +0000 Havuçlu Kek Nasıl Yapılır, sorusunun cevabı çok basittir. Hiç mutfağa girmemiş olsanız da bu tarifi yapabilirsiniz. Çünkü yapılışı karmaşık bir tarif değil, aksine kolay bir yapılış aşamasına sahiptir. Evd Havuçlu Kek Nasıl Yapılır, sorusunun cevabı çok basittir. Hiç mutfağa girmemiş olsanız da bu tarifi yapabilirsiniz. Çünkü yapılışı karmaşık bir tarif değil, aksine kolay bir yapılış aşamasına sahiptir. Evde bulunan malzemeler ile basitçe yapabilir, büyük bir keyifle tüketebilirsiniz. Aynı zamanda bu kek kolay bayatlamaz böylece iki gün boyunca atıştırmalık olarak tüketebilirsiniz. Çay ve kahve alışkanlığı olanlara bu tarifle çayınızı kahvenizi boş içmemiş olursunuz. Çat kapı gelen konuklar için harika bir ikramdır. Besleyici ve doyurucu bu keki çocuklarda çok beğenecekler. Bu tarifin kolay bayatlamayıp 2 gün boyunca taze kalabildiğini de belirmekte yarar var. Dondurucuda saklayıp  habersiz misafirlerde çıkarma planı yapanlar, keki ağzı kilitli bir dolap poşetinde dondurucuya koymanız halinde 4 ay kadar saklayabilirsiniz. Kekin hazırlık aşamasına başlayalım.

Havuçlu Kek İçin Malzemeler:

 • 4 adet orta boy havuç
 • 4 adet yumurta
 • 1 su bardağı dolusu sıvı yağ
 • 1 çar bardağı dolusu süt
 • 2.5 su bardağı un
 • 1 çay bardağı dövülmüş ceviz
 • 1 adet portakal
 • 2 paket kabartma tozu
 • 1 paket vanilya
 • 1 çay kaşığı toz tarçın

Hazırlanışı:

Derin bir kabın içerisine yumurtaları ve toz şekeri koyup mikserle 10 dakika kadar çırpalım. Bazı durumlarda mikserin hızına bağlı olarak bu süre uzayabiliyor ya da kısalabiliyor. Bu yüzden yumurtaların rengi beyaza dönene ve şeker kaybolana kadar çırpmak yeterlidir. Köpüren malzemenin içerisine sıvı yağı ve sütü ilave edip çırpma işlemini sürdürelim. Havuçların tamamını iyice yıkayıp dış kabuklarını soyalım. Temizlemiş olduğumuz havuçları rendenin ince bölümünden geçirelim. Rendelemiş olduğumuz havuçları kek hamuruna ilave edelim. Keke hoş koku verecek olan portakalın kabuğunu da rendenin aynı bölümünden geçirip kek hamuruna katalım. Bu aşamanın son eki olan tarçını da sıvı malzemeye ilave edip, karışımı çok az bir miktar daha karıştıralım. Ayrı bir kabın içerisine unu, kabartma tozunu ve vanilyayı eleyip kuru malzemeyi havalandıralım. Bu işlem sayesinde kek tahmin edilenden daha fazla kabaracaktır. Elemiş olduğumuz kuru malzemeleri de harcın içerisine ilave edip şöyle bir karıştıralım. Kekin lezzetini artıracak olan cevizi de ilave edip kekin hazırlık aşamasını sonlandıralım.

Havuçlu Kek Nasıl Yapılır


Yapışmaz özellikli bir kek kalıbını hafifçe yağlayalım ve içerisine kek hamurunu dökelim. Kek kalıbını sağa sola çevirerek hamuru incitmeden kalıba yayalım. Yine kalımın sağına soluna hafif hafif vurarak hamurun kalıba iyice oturmasını sağlayalım. Bu işlemler sayesinde kek beklenilenden çok daha fazla kabaracaktır. Pişmeye hazır hale gelmiş olan keki pişmesi için önceden 200 derecede ısıtılmış fırına koyuyor ve 35 dakika pişiriyoruz. Bu süre fırının donanımına göre değişkenlik gösterebilir. Piştiğini anlamanın en sağlıklı yolu kürdan ile kontrol etme seçeneğidir. Böylece kek gerçekten pişinde kürdana yapışmadan çıkar. Bu sonucu aldığımızda keki fırından alıp dinlendiriyoruz. 25 dakika kadar dinlendirdiğimiz kek servise hazırdır.
Afiyet olsun

]]>
Havuçlu Kremalı Kek https://www.havuclukek.gen.tr/havuclu-kremali-kek.html Mon, 03 Dec 2018 06:57:30 +0000 Havuçlu kremalı kek, dış görünümü bir pastayı anımsatsa da kek kategorilerinde olan havuçlu kremalı kek lezzet bakımından da pastaya aratmayacak nitelikte...  Kek yapmayı bilmeyen ve acemiliğin çıkması için tarif arayan ki Havuçlu kremalı kek, dış görünümü bir pastayı anımsatsa da kek kategorilerinde olan havuçlu kremalı kek lezzet bakımından da pastaya aratmayacak nitelikte...  Kek yapmayı bilmeyen ve acemiliğin çıkması için tarif arayan kişiler için ideal bir tarif. Hata yapma payı çok az olan havuçlu kremalı kek aynı zamanda da zahmetsiz ve pratiktir.

Havuçlu Kremalı Kek Malzemeler
 • 3 tane yumurta
 • 1 su bardağı toz şeker
 • 1 paket vanilya
 • 1 paket kabartma tozu
 • 2,5 su bardağı elenmiş un
 • 1 tatlı kaşığı toz tarçın
 • 1 su bardağı iri çekilmiş ceviz
 • 2 tane orta boy rendelenmiş havuç
 • 1/5 su bardağı süt
 • 1/5 su bardağı sıvı yağ
Kreması İçin
 • 3 su bardağı dolusu süt
 • 2 çorba kaşığı tepeleme un
 • 1 çorba kaşığı nişasta
 • 1/5 su bardağı toz şeker
 • 1 paket vanilya
Havuçlu Kremalı Kek Hazırlanışı
Havuçlu kremalı kekin hazırlanışına ilk önce kek malzemelerini çırparak başlayalım. Bunun için yumurtaları çukur bir kaseye çırpıp üzerine toz şekerini ilave edelim. Yumurta ile şekeri köpük kıvamına gelene dek mikser ile çırpalım. Çırptığımız karışımın içerisine süt ile vanilyayı ekleyip tekrar çırpalım ve ardından karışımın içerisine unu boca edelim. Unu diğer malzemeleri yedirmeden önce üzerine kabartma tozunu boşaltalım ve kaşıkla ile karıştıralım. Bu aşamada mikseri kaldırıp işleme kaşık ile devam edeceğiz. 

Havuçlu Kremalı Kek
Havuçların dış kısımlarını sürtüp yıkayalım ve rendenin kalın dişli yeri rendeleyip karıştırma kabına ilave edelim. Havuçların üzerine tarçın ve iri çekilmiş cevizi ilave edip kaşıkla karıştıralım. Hazırladığımız kek hamurunu yağlanmış bir tepsiye veya yuvarlak bir borcama döküp fırına gönderelim. Fırın ayarının 175 derece ile 180 arasında olması gerekiyor. Havuçlu kremalı kek fırında pişerken biz de kremanın hazırlanışına geçelim.

Krema için derin bir pişirme kabı alalım ve içerisine unu, sütü ve toz şekeri ilave edip karıştıralım. Ardından vanilyayı ve mısır nişastasını ekleyip tencereyi ocağın üzerine yerleştirelim. Orta harlı ateşte kremayı kaynayana kadar pişirelim ve kaynadıktan sonra ocağın altını kapatıp hazırlanılan kremayı soğuması için serin bir ortama kaldıralım. Kek pişmiş ise fırından alalım ve soğuması için bir müddet bekletelim. Kek ile krema soğuduktan sonra bu süper ikiliyi buluşturalım. Bunun için soğumuş olan kremayı bir mikserde bir dakika kadar çırpalım ve ardından kekin üzerine döküp gezdirelim. Arzu ederseniz eğer keki kalıbından çıkartıp servis tabağına alabilir ve kenar kısımlarını kesip rondodan geçirebilirsiniz. Akabinde kremayı kalıptan çıkmış olan kekin üzerine döküp kırıntıları da kremanın üzerine serpiştirebilirsiniz. Havuçlu kremalı kek servis için hazırdır. Afiyet olsun...
]]>
Kremalı Havuçlu Kek https://www.havuclukek.gen.tr/kremali-havuclu-kek.html Tue, 04 Dec 2018 01:55:48 +0000 Kremalı havuçlu kek; herkesçe bilinen sade kek tarifine havuç aromasının ve buna ek olarak özel hazırlanan bir kremanın ilave edilmesiyle elde edilen; hem görsel açıdan hem de lezzet açısından mutlaka denemeye değer bir tariftir. Kremalı havuçlu kek; herkesçe bilinen sade kek tarifine havuç aromasının ve buna ek olarak özel hazırlanan bir kremanın ilave edilmesiyle elde edilen; hem görsel açıdan hem de lezzet açısından mutlaka denemeye değer bir tariftir. Gerekli malzemeler listesi ve adım adım kremalı havuçlu kek tarifinin hazırlanışı aşağıda yazılmıştır. Kolay gelsin.


Kremalı havuçlu kek için gerekli malzemeler (3-5 kişilik):
 • 4 adet yumurta
 • 3,5 su bardağı toz şeker
 • 2 su bardağı rendelenmiş havuç
 • 1 paket vanilya
 • 2 çay bardağı sıvı yağ
 • 1 tatlı kaşığı tarçın
 • 3 yemek kaşığı nişasta
 • 3,5 su bardağı un
 • 3,5-4 su bardağı süt
 • 2 çay bardağı ceviz
 • 2 paket kabartma tozu
Kremalı Havuçlu KekKremalı havuçlu kek tarifinin hazırlanışı:
 • Gereken malzemeler temin edildikten sonra kremalı havuçlu kek tarifine başlanabilir. Her kek tarifinde olduğu gibi kremalı havuçlu kek tarifinde de malzemeler karıştırılıp bir harç hazırlanacak; ardından fırında pişirilerek sonunda istenen tat elde edilecektir. 
 • Öncelikle bazı ön hazırlıkların yapılması ve malzemelerin kremalı havuçlu kek için uygun hale sokulması gereklidir. Yukarıda bahsedildiği gibi havuç olabilecek en ufak dilimlerde olmalı; ceviz de yeterince ufalanmış olmalıdır. Diğer malzemelerin de yakınlarda tutulması yeterlidir. Ayrıca;kremalı havuçlu kek harcı hazırlamak üzere bir kap ile; fırına vermek için bir fırın tepsisi, bir borcam, vs. gereç ve krema hazırlamak için bir tencerenin de şimdiden hazır edilmesi faydalı olacaktır.
 • Hazırlıklar tamamlandıktan sonra kremalı havuçlu kek tarifinin ilk adımı uygulanır. Harç hazırlamak için hazırlanan kaba 4 adet yumurta kırılır. Ardından şekeri 2 su bardağı kadarı ilave edilir ve çırpma işlemine başlanır. Bu karışım iyice köpürüp beyazlaşınca 2 su bardağı un da kaba eklenir ve bir süre daha çırpılır. Ardından 2 paket kabartma tozu da kaba boca edilir ve aynı işlemlere tabi tutulur. İyice homojen olunca; 1 tatlı kaşığı tarçın ve 2 çay bardağı ceviz eklenir. Son olarak 2 su bardağı havuç da ilave edilir ve çırpma işlemine devam edilir.
 • Kremalı havuçlu kek tarifinin bu adımında; çırpma kabında hazırlanan kek harcı önceden yağlanmış fırın tepsisine dökülür ve üzeri düzleştirilerek kısa süreliğine fırına verilir. Kremalı havuçlu kek tam pişmeden fırından alınır ve ılıması beklenir.
 • Harç orada beklerken; bu adımda kremalı havuçlu kekin krema kısmı hazırlanacaktır. Önceden ayarlanan tencereye 4 su bardağı süt dökülür ve ocakta ısıtılır. Süt yeterince ısındıktan sonra şekerin geri kalanı da tencereye dökülür ve bir süre karıştırılır. Şeker yeterince karıştıktan sonra kalan un da ilave edilir ve bir süre daha karıştırılır. Ardından 3 yemek kaşığı nişasta da eklenir; karıştırılır, son olarak 1 paket vanilya da döküldükten sonra kremalı havuçlu kekin kreması ocakta pişmeye bırakılır. Krema yarı katı yarı sıvı bir kıvam aldıktan sonra fırın tepsisindeki harcın üzerine dökülür ve üzeri düzleştirilir. Ayrıca burada tarçın, Hindistan cevizi, vs. malzemelerle isteğe göre süsleme yapılabilir.
 • Son hali verilmiş olan kremalı havuçlu kek buzdolabında 2 saat kadar dinlendirilir. Ardından dilimlenerek servisi yapılır.
 • Kremalı havuçlu kek tarifi tamamlanmıştır. Afiyet olsun.
]]>
Havuçlu Portakallı Kek https://www.havuclukek.gen.tr/havuclu-portakalli-kek.html Tue, 04 Dec 2018 22:37:58 +0000 Havuçlu Portakallı Kek evinizde hazırlayabileceğiniz hem besleyici hem de lezzetli atıştırmalıklar arasında yer almaktadır. Dışarıdan aldığınız keklerin aksine hem daha sağlıklı hem de daha lezzetli olan bu kek sayesinde h Havuçlu Portakallı Kek evinizde hazırlayabileceğiniz hem besleyici hem de lezzetli atıştırmalıklar arasında yer almaktadır. Dışarıdan aldığınız keklerin aksine hem daha sağlıklı hem de daha lezzetli olan bu kek sayesinde hem misafirlerinize enfes kekler ikram edebilmeniz hem de çocuklarınıza gün içerisinde daha leziz yiyecekler yedirebilmeniz mümkün olacaktır.

Havuçlu Portakallı Kek Malzemeleri
 • 1/2 su bardağı sıvı yağ
 • 2 su bardağı şeker
 • 2 adet yumurta
 • 1 su bardağı yoğurt
 • 1 portakal
 • 2 havuç
 • 1 paket kabartma tozu
 • 1 paket vanilya
 • Alabildiği kadar un
Havuçlu Portakallı KekHavuçlu Portakallı Kek Yapılışı

İlk olarak yumurta ve şekeri karıştırma kabınıza alın. Daha sonra şekerler iyice eriyene ve karışım beyazlayana kadar iyice çırpın. Daha sonra yoğurdu da ekleyerek tekrar çırpın. Portakalı ve havucu bir başka kaba rendeleyin ve suyunu sıkarak sadece posasını şekerli karışımın bulunduğu kaba alın. Daha sonra sıvı yağ, kabartma tozu ve vanilyayı da karıştırma kabına alıp iyice karıştırın. Son olarak unu da ekleyerek tam bir kek hamuru kıvamı alana kadar karıştırın. 

Kek hamurunuzu hazırladıktan sonra kek kalıbınızı iyice yağlayın ve karışımınızı dökün. Daha önce ısıtılmış olan 180 derecelik fırına koyarak kekinizi pişirin. Biraz ılık hale geldikten sonra çay, süt ya da meyve suyu ile servis edin.

Afiyet Olsun...
]]>
Havuçlu Tarçınlı Kek https://www.havuclukek.gen.tr/havuclu-tarcinli-kek.html Wed, 05 Dec 2018 08:34:10 +0000 Havuçlu tarçınlı kek; hemen hemen her gün pişirilen ve klasikleşmiş bir hal alan sade kek tariflerinden sıkılıp, yeni tatlar denemek isteyenler için bire birdir. Özellikle çayın yanında misafirlere ikram etmek için mükemme
Havuçlu tarçınlı kek; hemen hemen her gün pişirilen ve klasikleşmiş bir hal alan sade kek tariflerinden sıkılıp, yeni tatlar denemek isteyenler için bire birdir. Özellikle çayın yanında misafirlere ikram etmek için mükemmel bir tariftir. Bu derece özgün bir tarif olmasına rağmen; havuçlu tarçınlı kekin malzemeleri son derece kolay bulunur ve pahalı olmayan cinstendir. Ayrıca tarifin de klasik keklerden hiçbir farkı yoktur. Bu yüzden; temel düzeyde mutfak bilgisi olanlar dahi hiç zorlanmayacaklardır. Bütün bunlara rağmen çokça tercih edilmemesinin başlıca sebebi olarak ise; diğer bilindik kek çeşitlerinin artık gelenekselleşmiş olması ve sürekli tercih edilmesi gösterilebilir. Yazının devamında da bu özel tarifi ilk kez deneyeceklere; gerekli malzemeler listesi ve adım adım havuçlu tarçınlı kekin hazırlanışı yazılmıştır. Kolay gelsin.

Havuçlu tarçınlı kek için gerekli malzemeler:
 • 2 çay bardağı şeker
 • 1 çay bardağı sıvı yağ
 • 3 adet yumurta
 • 1 paket vanilya
 • 2-3 su bardağı un
 • 1 paket kabartma tozu
 • 2 tatlı kaşığı tarçın
 • 1 su bardağı ceviz
 • 2-3 adet havuç
 • 1 su bardağı süt
NOT: Yukarıda verilen malzeme miktarları tek kalıp havuçlu tarçınlı kek yapmak üzere ayarlanmıştır. Farklı miktarlar için malzeme miktarları da bunlarla orantılı olarak ayarlanmalıdır. Bazı malzemelerin kesin değil de aralıklı rakamlarla verilmesinin sebebi ise; malzemelerin kalitesi, büyüklüğü, vs. şartlara göre ihtiyaç duyulan miktarın değişebilmesidir. Bu yüzden; havuçlu tarçınlı kek hazırlayan herkesin bu malzemelerin miktarını kendi tarzına göre belirlemesi gereklidir.

Havuçlu Tarçınlı Kek
Havuçlu tarçınlı kek tarifinin hazırlanışı:
 • Havuçlu tarçınlı kek; diğer kek tariflerinde olduğu gibi harç malzemelerinin karıştırılması ve bu harcın kek kalıbına dökülerek fırında pişirilmesinden ibarettir. Bu yüzden; normal kek tarifleri konusunda bilgili olanlar, havuçlu tarçınlı kek tarifinde de pek zorluk çekmeyecektir. Fakat; bu iki basit adımı gerçekleştirmeden önce bazı ön hazırlıkların yapılması ve malzemelerin havuçlu tarçınlı kek tarifine uygun bir hale sokulması gereklidir. Öncelikle; tarifin sosu niteliğinde olan havuçlar güzelce yıkanmalı, dış yüzeyleri hafifçe temizlenmeli ve küçük parçalar heline gelinceye kadar rendelenmelidir. Bu havuç rendeleri; havuçlu tarçınlı kek harcında kullanılmak üzere bir kenarda hazır olarak bekletilir. Diğer malzemelerin de hazır edildikten sonra, kolayca ulaşılabilecek şekilde el atında bekletilmesi yeterli olacaktır. Ayrıca; karıştırma ve çırpma işlemi için yeterince derin bir kap, bir kek kalıbı ve bir fırının da şimdiden hazır edilmesi faydalı olacaktır. 
 • Yukarıdaki hazırlıklar yapıldıktan sonra havuçlu tarçınlı kek tarifine başlanabilir. Daha önce bahsedildiği gibi tüm malzemeler belirli bir sıraya göre karıştırılacak ve havuçlu tarçınlı kek harcı hazırlanacaktır. Bunun için; çırpma ve karıştırma işlemi için ayarlanan kaba 3 adet yumurta kırılır. Yumurtalar birbirine karışıp tek bir görünüm alıncaya kadar kısa bir süreliğine çırpılır. Yeterli süre çırpıldıktan sonra 2 çay bardağı şeker de aynı kaba eklenir ve aynı çırpma işlemine devam edilir. Bu adımda belirtmek gerekir ki; malzemeler belirli bir sıraya göre ve sindire sindire karıştırılacaktır. Bu yüzden; eklenen malzemelerin teker teker çırpılması sırasında yeterli bir süre beklenmeli ve gereken özen gösterilmelidir. Aksi halde havuçlu tarçınlı kek kıvamını elde etmek zorlaşacak, bu da kekin tadını bozacaktır. Bu kuralın en önemli odluğu kısım; yumurta-şeker karışımıdır. Hatta imkan varsa bu kısım için mikser bile kullanılabilir. Yumurtayla şekerin yeterince karıştığının belirtisi; renk değişimi ve hafif köpürme olacaktır. Bu belirtiler tam olarak görülünceye kadar çırpma-mikserleme işlemine devam edilir. Ardından 1 su bardağı süt de bu karışıma katılır v]]> Havuçlu Muhallebili Kek https://www.havuclukek.gen.tr/havuclu-muhallebili-kek.html Wed, 05 Dec 2018 09:39:29 +0000 Havuçlu muhallebili kek, hem mükemmel tadıyla damak zevkine hem de eşsiz görüntüsüyle göz zevkine hitap eden bir kektir. İçerisinde bulunan malzemeler tam bir vitamin deposu olma niteliğini kazandırır. Misafirlerinize de gönül Havuçlu muhallebili kek, hem mükemmel tadıyla damak zevkine hem de eşsiz görüntüsüyle göz zevkine hitap eden bir kektir. İçerisinde bulunan malzemeler tam bir vitamin deposu olma niteliğini kazandırır. Misafirlerinize de gönül rahatlığıyla sunabilirsiniz. Bu yazımızda size havuçlu muhallebili kek için gereken malzemeler ile yapılışını aktaracağım. Kolay gelsin.

  Havuçlu muhallebili kek için gerekli malzemeler

  • 3 adet yumurta
  • 1 su bardağı sıvı yağ
  • 3 su bardağı un
  • 2 su bardağı toz şeker
  • 1  paket kabartma tozu
  • 1 paket vanilya
  • 1 su bardağı ceviz içi
  • 2 su bardağı havuç
  • 1 tatlı kaşığı tarçın

  Havuçlu muhallebili kek sosu için:

  • 1,5 su bardağı toz şeker
  • 2 su bardağı süt
  • 1 çorba kaşığı un
  • 1 çorba kaşığı nişasta
  • 1 paket vanilya
  Havuçlu Muhallebili Kek

  Havuçlu muhallebili kek tarifinin hazırlanışı:

  Kızartma kabına 3 adet yumurtayı kırın ve çırpın. Üzerine 2 su bardağı toz şeker ekleyin ve çırpmaya devam edin. Yumurta ve toz şeker karışımı üzerine 1 su bardağı sıvı yağ , 3 su bardağı un , 1 paket kabartma tozu ve 1 paket vanilya ekleyin , karıştırın. Ardından karışım üzerine 1 su bardağı ceviz içi ve 2 su bardağı rendelenmiş havucu ekleyin. Hazırladığınız kek karışımını kek kalıbına dökün ve önceden ısıtılmış 170 derecelik fırında pişirin.  Havuçlu muhallebili kek sosu için 2 su bardağı sütü tencereye boşaltın. Üzerine 1,5 su bardağı toz şeker, 1 çorba kaşığı un, 1 çorba kaşığı nişasta ve 1 paket vanilyayı ekleyin. Karışımı ateşte devamlı karıştırarak bir sos elde edin . Kek piştikten sonra kalıbından çıkarın ve servis tabağına alın. Üzerine sosu dökün. Biraz soğumaya bıraktıktan sonra havuçlu muhallebili kekiniz hazır. Afiyet olsun.

  ]]>
  Havuçlu Cevizli Kek https://www.havuclukek.gen.tr/havuclu-cevizli-kek.html Thu, 06 Dec 2018 02:40:30 +0000 Havuçlu Cevizli Kek hem misafirleriniz için hem de aileniz için çayın yanında ikram edilebilecek en güzel atıştırmalıklardan biridir. Özellikle çocuklar için oldukça leziz ve besleyici olan bu kekin oldukça beğenildiği de bi Havuçlu Cevizli Kek hem misafirleriniz için hem de aileniz için çayın yanında ikram edilebilecek en güzel atıştırmalıklardan biridir. Özellikle çocuklar için oldukça leziz ve besleyici olan bu kekin oldukça beğenildiği de bilinmektedir. Çocuklarınızın marketlerden satın aldığı keklere nazaran daha leziz olan bu kekler ile hem daha iyi şekilde doyduğu hem de daha sağlıklı bir şekilde beslenmiş olduğu bir gerçektir.

  Havuçlu Cevizli Kek Malzemeleri
  • 2,5 su bardağı un
  • 1 paket vanilya
  • 1 paket kabartma tozu
  • 1,5 su bardağı şeker
  • 3 adet yumurta
  • 1 su bardağı sıvı yağ
  • 1 su bardağı süt
  • 1 su bardağı rendelenmiş havuç
  • 1/2 su bardağı dövülmüş ceviz
  • 1,5 çay kaşığı tarçın
  Havuçlu Cevizli Kek
  Havuçlu Cevizli Kek Hazırlanışı

  Öncelikle unu ve kabartma tozunu elekten kaçırarak havalandırıyoruz. Daha sonra karıştırma kabının içine önce yumurtaları ve şekeri alarak çırpıyoruz. Bu arada yumurtaların buzdolabından çıkarılmamış olmasına dikkat edin. Mümkünse akşamdan dışarıda bıraktığınız yumurtaları kullanmanız kekinizin daha güzel olmasını sağlayacaktır. Şekerler eridikten ve karışım köpürdükten sonra içine sıvı yağ ve sütü de ekleyerek biraz daha karıştırıyoruz. Daha sonra vanilya, ceviz, tarçın ve havucu da ekleyerek tekrar karıştırıyoruz. Son olarak da elekten geçirdiğimiz unu ve kabartma tozunu yavaşça karışıma döküyoruz. Eğer yeterince iyi karıştırırsanız kekiniz daha güzel kabaracaktır. Bunu yaparken size kolaylık olsun diye bir yandan çırpmaya devam etmeniz de faydalı olacaktır. Böylece kekinizin hamurunu hazırlarken unun topaklanmasını da önleyebilmeniz mümkün olacaktır. Çünkü eğer hamur topaklanırsa bunu düzeltmeniz zor olacaktır. Düzeltemezseniz kekinizin içinde un parçaları olacaktır.

  Hazırladığımız hamurun dilediğimiz kıvama geldiğinden emin olduktan sonra fırını 180 dereceye ayarlayıp açın. Bu arada kek kalıbınızı iyice yağlayarak üzerine hafif un serpiştirin. Sonra Havuçlu Cevizli Kek hamurunu kalıbınıza güzelce dökün. Bu sırada fırınınız ısınmış olacağından kek kalıbınızı fırına yerleştirin.  Yaklaşık 20 dakika sonra kekiniz pişmiş olacaktır. Ancak siz fırınınızın ayarına göre pişmesini beklerken bir yandan da kürdan batırarak kekin pişip pişmediğini kontrol edin. Eğer kürdan kekten temiz çıkarsa kekiniz pişmiş demektir.  Pişen kekinizi fırından çıkarın ve soğumaya bırakın. Dilerseniz kekinizin üzerini hazır şekerli kek süsleri ile süsleyebilmeniz mümkündür. Birçok kişi süslemede havuç dilimleri de kullanmaktadır. Çay servisi ile ikram edebildiğiniz gibi çocuklarınıza meyve suyu ve süt ile de servis edebilirsiniz.

  Afiyet olsun...
  ]]>
  Elmalı Havuçlu Kek https://www.havuclukek.gen.tr/elmali-havuclu-kek.html Thu, 06 Dec 2018 22:13:22 +0000 Elmalı havuçlu kek bir fincan çayın yanında gidebilecek en güzel lezzetlerden biridir. İçerisinde havuç ve elma bulunmasıyla nedeniyle de oldukça hafif ve faydalı bir kek tarifidir. Elmalı ve havuçlu kek tarifini can Elmalı havuçlu kek bir fincan çayın yanında gidebilecek en güzel lezzetlerden biridir. İçerisinde havuç ve elma bulunmasıyla nedeniyle de oldukça hafif ve faydalı bir kek tarifidir. Elmalı ve havuçlu kek tarifini canınız ne zaman kek isterse veya farklı bir kek tarifi denemek istediğinizde yaklaşık 6-7 dakika içerisinde hazırlayıp, 20-25 dakika içerisinde de pişirip afiyetle tüketebilirsiniz.

  Elmalı Havuçlu Kek Malzemeler

  • 3-4 tane iriliğine göre yumurta
  • 1 su bardağı kadar toz şeker
  • 1 paket vanilya
  • 1 paket kabartma tozu
  • 1/2 çay bardağı çekirdeksiz kuru üzüm
  • 1/2 çay bardağı kaymaksız yoğurt
  • 1/2 su bardağı yağlı süt
  • 1/2 su bardağı sıvıyağ
  • 1 su bardağı rendelenmiş havuç
  • Yarım su bardağı rendelenmiş kırmızı elma
  • 1 tatlı kaşığı toz tarçın
  • 1 çay bardağı ceviz içi
  • 2,5 su bardağı elenmiş un
  Elmalı Havuçlu Kek

  Elmalı Havuçlu Kek Yapılışı

  Öncelikle kekin çok güzel kabarması ve verdiğini lezzetinin mükemmel olması için kullanılacak olan malzemelerin oda ısısında bekletilmiş olması gerekir. Bu da kek yapmanın önemli püf noktalarından biridir. İlk olarak oda ısısında beklettiğimiz yumurtaları bir kabın içerisine kıralım ve üzerine toz şeker eklemesi yapıp çırpma işlemine geçelim. Mikser ile köpük kıvamına getirdiğimiz karışımın içerisine sıvıyağ, yoğurt ve tarçın ilavesi yapıp çırpma işlemini bir süre daha sürdürelim. Unu, vanilyayı ve kabartma tozunu bu aşamada kabın içerisine azar, azar aktaralım ve sürekli karıştırarak homojen bir kıvam elde edelim.

  Rendelenmiş olan havucu, elmayı, kuru üzümü ve cevizi unun ardından kabımıza alıp bir kaşık ile iyice karıştıralım ve hamuru yağlı kağıt serilmiş bir tepsinin içerisine veya yağlanmış kek kalıbına döküp önceden ısıtılmış fırına gönderelim. Fırının ayarının 185 derece de olması ve pişirme süresinin ise 20-25 dakika olması yeterli geliyor. Verilen sürenin ardından elmalı havuçlu kek tarifimiz pişmiş ise fırının kapağını açalım ve keki sıcak olan fırının içerisine beş dakika kadar bekletelim. Bu işlem fırından çıkan kekin pişmesini önlemek ve yüksekliğini koruması içindir. Elmalı Havuçlu Kek sunum edilmesi için hazır hale gelmiştir. Afiyet olsun...

  ]]>
  Kolay Havuçlu Kek Tarifi https://www.havuclukek.gen.tr/kolay-havuclu-kek-tarifi.html Fri, 07 Dec 2018 16:28:48 +0000 Kolay Havuçlu Kek Tarifi, pratik ve masrafsızdır. Evinizde bulunabilecek malzemelerle; çocukların okul çıkışlarına, beş çayına yada piknik için hazırlamak için idealdir. Turunçgillerden havuç çocuklarınızın göz sağlığını d
   Kolay Havuçlu Kek Tarifi İçin Gerekli Malzemeler;
  • 1 su bardağı sıvıyağ
  • 1 su bardağı ceviz
  • 1,5 su bardağı toz şeker
  • 2 su bardağı rendelenmiş havuç
  • 3 su bardağı un
  • 3 yumurta
  • 1 kabartma tozu
  • 1 vanilya
  Üzeri İçin 
  • Tarçın
  • Pudra Şekeri

  Kolay Havuçlu Kek TarifiKolay Havuçlu Kek Tarifinin Yapılışı

Derin bir kabın içine yumurta ve şekeri alıp köpürene kadar çırpıyoruz. Sonra yağ , ceviz ve havucu ekleyin tamamen karıştırdıktan sonra un, kabartma tozu ve vanilyayı ekleyin. Karışım tamamen iç içe geçtikten sonra yağlanmış kek kalıbına alıp 180 derece de ısıtılmış fırında pişiriyoruz. Kek piştikten ılınmasını bekleyip kalıptan çıkartıyoruz. Üzerine tarçın ve pudra şekeri serpip servis edebilirsiniz.

Afiyet Olsun...
]]>
Tarçınlı Havuçlu Kek Tarifi https://www.havuclukek.gen.tr/tarcinli-havuclu-kek-tarifi.html Fri, 07 Dec 2018 16:48:59 +0000 Tarçınlı havuçlu kek tarifi, çoğu kişinin sevdiği türden bir tatlı türüdür neden diye sorarsanız burada yapılan tarçınlı ve havuçlu kek diğer keklere nazaran biraz daha lezzetli oluyor. Tarçınlı ve havuçlu kekin lezzetli Tarçınlı havuçlu kek tarifi, çoğu kişinin sevdiği türden bir tatlı türüdür neden diye sorarsanız burada yapılan tarçınlı ve havuçlu kek diğer keklere nazaran biraz daha lezzetli oluyor. Tarçınlı ve havuçlu kekin lezzetli olmasının sebebi hem tarçın hemde içerisinde bulunan havuç, bu havuç kekin içerisine kendi içerisinde bulunan az da olsa bir su ile kekin içerisine ıslaklık katmaktadır bu ıslaklık sadece havuçlu keklerde geçerli değil diğer tüm meyveli keklerde içerisinde bulunan meyve sayesinde az da olsa bir ıslaklık kazanmaktadır. Şimdi siz değerli okuyucularımıza Tarçınlı havuçlu kekin nasıl yapıldığını ve yapılması için neler gerektiğinden bahsedelim.


Tarçınlı Havuçlu Kek Malzemeleri
 • 3 adet yumurta
 • 1 adet büyük boyundan havuç
 • 1 su bardağı şeker
 • 1 paket vanilin ( şekerli )
 • 1 yemek kaşığı tarcın
 • 1 paket kabartma tozu
 • 1 su bardağı yoğurt
 • 2,5 veya 3 su bardağı un
 • 1 çay bardağı sıvı yağ

Tarçınlı Havuçlu Kek TarifiTarçınlı Havuçlu Kek Yapılışı

Tarçınlı havuçlu kek tarifi için öncelikle havuçlarınızı soyunuz ve rendenin en ince tarafıyla iyice rendeleyin. Şeker ve oda sıcaklığındaki yumurtanızı krema kıvamına gelene kadar bir arada çırpınız, çırpma işleminiz bittikten sonra sırasıyla vanilini, sıvı yağı, yoğurdu, unu ve son olarak kabartma tozunu ekleyin daha sonra pürüzsüz bir şekilde kıcam elde edilene kadar çırpın.

Karışım kıvamına gelince havuç ve tarcını ekleyerek karıştırmaya devam edin. Karıştırma işleminiz bittikten sonra fırınınızı 180 dereceye ayarlayıp ısıtınız, fırınınızı ısıttıktan sonra hazırladığınız karışımı tepsinize döküp fırına sokunuz. Fırın içerisinde kek yaklaşık olarak 30 dakika boyunca pişirmeniz gerekmektedir. Kekinizi fırından almadan önce fırının kapağını açıp tepsi içerisinde bulunan keki pişip pişmediğini kontrol edin bu kontrolü en ideali olarak kürdan ile yapın, Kürdan tepsi içerisinden kuru çıkarsa, herhangi bir parça kürdana yapışmamış' sa kekinizi fırından alıp soğutmaya bırakabilirsiniz. Kekiniz soğuduktan sonra afiyetle yiyebilirsiniz. Tarçınlı havuçlu kek tarifi için verdiğimiz malzemeler dışında üzerini süslemek isteyen kişiler üzerine turuncu şeker hamurlardan kesme şekerden biraz büyük olacak şekilde parçalar kopararak mini havuçlar yapabilir ve servis yapılacağı sırada servis tabağının yanına süs olarak veya kekin üzerinde süs olarak konulabilir. 

Afiyet Olsun.

]]>
Cevizli Havuçlu Kek Tarifi https://www.havuclukek.gen.tr/cevizli-havuclu-kek-tarifi.html Sat, 08 Dec 2018 11:24:37 +0000 Cevizli Havuçlu Kek İçin Malzemeler3 adet yumurta1.5 su bardağı toz şeker1 su bardağı sıvı yağ1 su bardağı süt3 su bardağı un1 paket kabartma tozu1 paket vanily Cevizli Havuçlu Kek İçin Malzemeler
 • 3 adet yumurta
 • 1.5 su bardağı toz şeker
 • 1 su bardağı sıvı yağ
 • 1 su bardağı süt
 • 3 su bardağı un
 • 1 paket kabartma tozu
 • 1 paket vanilya
 • 1 su bardağı havuç rendesi
 • 1 su bardağı ceviz

Cevizli Havuçlu Kek Yapımı

Derin bir kaba 3 adet yumurta ve 1.5 su bardağı toz şeker ilave edip köpük oluncaya kadar mikser ile 5 dakika boyunca çırpın. Köpük oluncaya kadar çırpmanızın sebebi hamurun daha iyi kabarması ve ağızda dağılması içindir. 1 su bardağı sıvı yağ ve 1 su bardağı sütü de ilave ederek karıştırmaya devam edin. Daha sonra 3 su bardağı un, 1 paket kabartma tozu ve 1 paket vanilya ilave ederek homojen bir karışım elde edene kadar çırpmaya devam edin. En son olarak 1 su bardağı havuç rendesi ve 1 su bardağı cevizi ilave ederek iyice karıştırın ve yağlanmış olan kek kalıbına dökerek 10 dakika dinlendirin. Fırının ayarını 180 dereceye getirin 10 dakika ısıtın.

Cevizli Havuçlu Kek Tarifi

Fırın ısındıktan sonra kek kalıbını fırına koyun ve ilk 10 dakika kesinlikle fırının kapağını açmayın. Eğer açarsanız cevizli, havuçlu kek hamuru kabarmaz ve söner. Böylece kötü bir lezzet elde etmiş olursunuz. Yaklaşık olarak 35 dakika pişmesini bekleyin. Bir kürdan batırarak pişip pişmediğini kontrol edebilirsiniz. Kürdanı batırdığınız da kuru çıkıyorsa cevizli havuçlu kek pişmiş demektir. Cevizli havuçlu kek piştikten sonra fırından çıkartın ve üzerini bir bezle kapatarak soğumasını bekleyin. Üzerini bir bezle kapatmanızın sebebi kurumasını önlemektir. Cevizli, havuçlu kek hazır. Soğuk servis ediniz. Afiyet olsun.
]]>
Havuçlu Tarçınlı Cevizli Kek Tarifi https://www.havuclukek.gen.tr/havuclu-tarcinli-cevizli-kek-tarifi.html Sat, 08 Dec 2018 18:39:25 +0000 Havuçlu Tarçınlı Cevizli Kek İçin Malzemeler3 adet yumurta1 su bardağı toz şeker1 su bardağı sıvı yağ1 su bardağı süt2.5 su bardağı un1 paket vanilya Havuçlu Tarçınlı Cevizli Kek İçin Malzemeler
 • 3 adet yumurta
 • 1 su bardağı toz şeker
 • 1 su bardağı sıvı yağ
 • 1 su bardağı süt
 • 2.5 su bardağı un
 • 1 paket vanilya
 • 1 paket kabartma tozu
 • 3 adet havuç(rendelenmiş)
 • 1 su bardağı ceviz
 • 1 yemek kaşığı tarçın

Havuçlu Tarçınlı Cevizli Kek Yapımı

Derin bir kaba 3 adet yumurta ve 1 su bardağı toz şekeri dökelim ve köpük oluncaya kadar mikserle 5 dakika çırpalım. 1 su bardağı sıvı yağ ve 1 su bardağı sütü ilave edip bir kaç dakika daha çırpalım. Daha sonra 2.5 su bardağı un, 1 paket kabartma tozu ve 1 paket vanilyayı ilave edelim. Hamur kıvamını alıncaya kadar mikserle çırpmaya devam edelim. En son 1 su bardağı ceviz, 3 adet rendelenmiş havuç ve 1 yemek kaşığı tarçın ilave edip tel bir çırpıcıyla yaklaşık 5 dakika kadar çırpalım.

Havuçlu Tarçınlı Cevizli Kek Tarifi

Yağlamış olduğumuz fırın kabına hamuru dökelim ve 10 dakika dinlendirelim. Fırının ayarını 180 dereceye getirip 10 dakika ısınmasını bekleyelim. Fırın ısındıktan sonra fırın kabını koyalım ve ilk 10 dakika boyunca fırının kapağını açmayalım. Fırının kapağını ilk 10 dakika da açarsanız hamur kabarmaz ve söner. Yaklaşık 35 dakika piştikten sonra fırından çıkaralım ve soğumasını bekleyelim. Havuçlu, tarçınlı, cevizli kek hazır. Soğuk servis ediniz. 

Afiyet olsun.
]]>
Tepside Havuçlu Kek Tarifi https://www.havuclukek.gen.tr/tepside-havuclu-kek-tarifi.html Sun, 09 Dec 2018 01:36:23 +0000 Tepside havuçlu kek tarifi, kış aylarında havucun tam mevsiminde güzel bir havuçlu kek yaparak, çocuklarınızı sevindirebilirsiniz. Kekin içine havucun bu kadar yakıştığını anlatmamıza gerek yok. Tarifimizi yaptı Tepside havuçlu kek tarifi, kış aylarında havucun tam mevsiminde güzel bir havuçlu kek yaparak, çocuklarınızı sevindirebilirsiniz. Kekin içine havucun bu kadar yakıştığını anlatmamıza gerek yok. Tarifimizi yaptığınızda kekin lezzeti size bunu anlatacaktır. Sağlıklı beslenme düzeninde havuç mutlaka sebzelerin arasında olmalıdır. Çorbalarda, salatalarda, yemeklerde, pilavlarda derken kekin içinde de bu harika sebzeyi kullanabilirsiniz. Havucu meyve suyu olarak bile değerlendirebilirsiniz. İçinde olan vitaminler ve mineraller ile vücudun sağlıklı olmasına katkı sağlayacaktır. Ancak şeker hastası olanlar havuç tüketirken biraz dikkat etmelidir. İçeriğindeki şeker oranı onlar için zararlı olabilir. Tepside havuçlu kek tarifimiz oldukça kolay hazırlanmaktadır. Sadece yapımı sırasında malzemelerin oda sıcaklığında olmasına, malzemeleri iyi çırpmaya ve malzemelerin miktarına dikkat etmelisiniz. Şimdi birlikte kekimizi hazırlayalım ve çay saatine kadar pişirelim.

Tepside havuçlu kek tarifi için gerekli malzemeler

 • 2 su bardağı toz şeker
 • 4 adet yumurta
 • 1 su bardağı sıvı yağ
 • 3 su bardağı havuç rendesi
 • 2,5 su bardağı elenmiş un
 • 1 su bardağı iri çekilmiş ceviz ( Yaklaşık 100 gram)
 • 2 tatlı kaşığı toz tarçın
 • 1 adet limon kabuğu rendesi
 • 1 paket vanilya
 • 1 paket kabartma tozu

Tepside Havuçlu Kek TarifiTepside havuçlu kek yapımı

Kekin yapımına başlamadan önce yumurtaların oda sıcaklığında olmasına dikkat etmelisiniz. Uygun bir kabın içinde yumurtaların sadece aklarını koyarak, mikser yardımıyla kar gibi oluncaya değin çırpmalısınız. Daha sonra içine bir su bardağı toz şeker koyarak, yine birlikte çırpmaya devam edin. Diğer bir kabın içinde ise, yumurta sarılarını kalan bir bardak toz şeker ile çırpmaya başlayın. Çırpmaya toz şeker tamamen eriyinceye kadar devam etmelisiniz. Yumurta sarıları ve toz şekerin içinde olduğu kaba sıvı yağı koyarak, yine hızlı devirde çırpmaya devam etmelisiniz. Başka bir derin kasenin içinde havuç rendesini, limon kabuğu rendesini ve iri çekilen cevizleri karıştırın. Bu karışımla önce yumurta sarılarını çırptığınız karışımı karıştırmalısınız. Yine aynı şekilde malzemeleri çırpmaya devam etmelisiniz. Daha sonra içine yumurta akları ve toz şekeri çırptığınız karışımı ilave edin. Bunları da karıştırdıktan sonra, başka bir yerde karıştırdığınız elenmiş un, kabartma tozu, toz tarçın ve vanilyayı karışımın içine ilave edin. Artık karıştırmaya tahta bir kaşıkla ya da spatulayla devam etmelisiniz. Bu şekilde kekiniz daha güzel kabaracaktır. Kek malzemesi içindeki hava kabarcıklarını yok etmemiş olursunuz. Keke koyduğunuz toz şeker miktarını kendi damak tadınıza göre ayarlayabilirsiniz. Artık kekinizin hamuru hazırlandı. Bu arada fırınınızı 175 dereceye ısıtın. Fırın tepsisini yağlayarak, kek hamurunu içine dökün. Bunu fırına koyabilirsiniz. Kekiniz yaklaşık olarak 30-35 dakika içinde pişmiş olacak. Daha sonra fırından çıkardığınız havuçlu kekin soğumasını bekleyin. Daha sonra kekinizi servis edeceğiniz şekilde dilimleyebilirsiniz. Çayınız hazırsa, servis tabağına aldığınız havuçlu kek dilimlerini konuklarınıza ikram edebilirsiniz.

Afiyet olsun.  

]]>
Havuçlu Kek Tarifi https://www.havuclukek.gen.tr/havuclu-kek-tarifi.html Sun, 09 Dec 2018 15:30:54 +0000 Havuçlu Kek beş çaylarınıza eşlik ederek size ve sevdiklerinize günün yorgunluğunu unutturacak, doyumsuz bir lezzet olarak, çay saatlerinizi şölene çevirmeye aday bir kek çeşididir. Havuçlu Kek Malzem Havuçlu Kek beş çaylarınıza eşlik ederek size ve sevdiklerinize günün yorgunluğunu unutturacak, doyumsuz bir lezzet olarak, çay saatlerinizi şölene çevirmeye aday bir kek çeşididir.

Havuçlu Kek Malzemeleri:

 • 1 adet iri boy havuç
 • 1 su bardağı toz şeker
 • 3 adet yumurta
 • 1 paket vanilya
 • 1 tatlı kaşığı tarçın
 • 1 paket kabartma tozu
 • 1 su bardağı yoğurt
 • 3 su bardağı un
 • 1 çay bardağı sıvıyağ

Havuçlu Keki Süslemek İçin:

 • Yeşil ve turuncu renklerde şeker hamuru

Havuçlu Kek Hazırlanışı:

Havuçlu kek hazırlamaya havucu soyarak başlayın. Soyulan havucu rendenin ince kısmıyla rendeleyin ve bir karıştırma kabına 3 adet yumurta, 1 su bardağı toz şeker ilave ederek karışım kar haline gelene kadar çırpın. Ardından üzerine sırayla 1 su bardağı yoğurt, 1 çay bardağı sıvıyağ, 1 paket vanilya,1 paket kabartma tozu ve unu azar azar ilave ederek bir çırpma teli yardımıyla karışımı pürüzsüz ve akışkan bir kıvam alana kadar çırpın.

Havuçlu Kek Tarifi

Havuçlu kek hamuru kıvam aldıktan sonra üzerine rendelenmiş havuç ve 1 tatlı kaşığı tarçın ekleyerek çırpmaya devam edin. Ardından iyice çırpılan kek hamurunu yağlanmış kek kalıbına veya tepsiye dökerek yayın.

Hazır hale gelen havuçlu kek hamurunu önceden 180 derecede ısıtılmış fırına vererek yaklaşık olarak 30- 35 dakika kadar pişirin. Kabararak kızaran havuçlu keki fırından almadan önce kürdan testinden geçirerek içinin pişip veya pişmediğini anlamak için kontrol ederek keki fırından alıp soğumaya bırakın.

Pişerek hazır hale gelen havuçlu kekin üzerini süslemek için turuncu renkteki şeker hamurundan, fındıktan biraz daha büyük parçalar alarak ufak havuç şekilleri verin. Ardından yeşil renkteki şeker hamurundan ufak yapraklar yaparak birkaç damla su yardımıyla her iki parçayı birleştirerek şeker hamurundan yapılan küçük havuçları soğutularak dilimlenmiş her bir kek diliminin üzerine,  yerleştirin. Havuçlu kek servis için hazır. Afiyet olsun.

]]>
Havuçlu Kek https://www.havuclukek.gen.tr/havuclu-kek.html Mon, 10 Dec 2018 04:19:02 +0000 Havuçlu Kek, çay sofralarının olmazsa olmazıdır. Kısa zamanda hazırlanılabilin en bu tarifin besin değeri çok yüksektir. Aynı zamanda kalori bakımından da masum sayılamayacak derecede kalorisi bulunmaktadır. At Havuçlu Kek, çay sofralarının olmazsa olmazıdır. Kısa zamanda hazırlanılabilin en bu tarifin besin değeri çok yüksektir. Aynı zamanda kalori bakımından da masum sayılamayacak derecede kalorisi bulunmaktadır. Atıştırmayı seven çocuklar için harika bir seçenek olacaktır. Kolay kolay bayatlamayan bu tarifi yapıp günlerce tüketime sunabilirsiniz. Cam bir kek fanusu içerisine dilimlenmiş halde koyabilir, evde atıştırmalık bir alternatif hazırlayabilirsiniz. Yine bu tarifi hazırlayıp, arkadaş ziyaretlerinde kullanabilirsiniz.

Özel günlerin özel menülerine bu tarif yakışabilir. İstenirse bu tarifi tek porsiyonluk kek kalıplarında hazırlayıp keyifli bir tüketim elde edebilirsiniz. Zaman sorunu yaşayanlar için bu tarif önceden hazırlanıp dondurucuda muhafaza edilebilir. Çayı boş içemeyenler için ideal bir tatlı seçimidir. İçerisinde bulunan havuç sayesinde vitamin değerleri artmaktadır. Yine içerisinde kullanılan tarçın ve yumurta sayesinde dolu dolu bir tarif olarak bilinmektedir. Bu tarifte hayal gücü kullanılarak içerisine yakışabilecek malzemelerde kullanılabilir. Yemek aralıklarında kan şekeri düşenler için iyi bir toparlayıcıdır. Yine diyet yapanlar için miktarının az tutulmasında fayda vardır. Havuçlu kekin kalori cetveline bakacak olursak değerleri ölçümlemek zor olmayacaktır. 

Orta boy bir dilim havuçlu kekin kalorisi, yağ oranı  (g) 33.4  karbonhidrat (g) 67.3  protein (g) 9.6  kalori 621.9 olarak belirlenmiştir. Bu bilgiler sayesinde özellikle fazla kilo problemi olanlar ne kadar yiyeceklerinin kararını kendileri verebilirler. Aynı zamanda kilo alamama problemi yaşayanlar bu tarifi yapabilir, diledikleri kadar tüketebilirler.

Havuçlu Kek İçin Malzemeler:

 • 2 adet orta boy havuç
 • 1 su bardağı dolusu dövülmüş ceviz
 • 7 yemek kaşığı yoz şeker
 • 4 adet oda sıcaklığında yumurta
 • 2 paket kabartma tozu
 • 1 paket vanilya
 • 1 su bardağı dolusu sıvı yağ
 • 1 su bardağı dolusu süt
 • 3 su bardağı dolusu elenmiş un
 • 1 çay kaşığı toz tarçın

Hazırlanışı:

Havuçlu kekin hazırlık aşamasına ilk olarak derin bir kâse alarak başlayalım. Kasenin cam olmasına dikkat edelim, çünkü çırpma esnasında mikser kullanacak olduğumuz için plastik bir kap pekte sağlıklı bir seçim olmaz. Çırpma kabının içerisine oda sıcaklığında beklemiş olan 4 adet yumurtayı dikkatlice kıralım. Yine bu aşamada sağlıklı bir tarif için yumurta ile temastan sonra elleri sabunla iyice yıkamakta yarar vardır. Zira yumurta üzerin çok sayıda sağlık zararlısı mikropların bulunduğunu uzmanlar sürekli teyit etmektedirler. Bu işlemin ardından çırpma kabının içerisine toz şekeri ilave edip, mikser ile 10 dakika kadar çırpalım. Kekin çok kabarmasını isteyenler bu çırpma işlemini verilen süre kadar yapmalılardır. Rengi beyaza yakın olan karışımın içerisine sütü ve sıvı yağını ilave edip, tahta bir kaşık ile karıştırma işlemini sürdürelim.

Bu aşamada çırpma işlemini mikserle değil tahta kaşıkla sürdürmek kekin çok kabarmasında işe yarayacaktır. Bu aşamadan sonra kek malzemesinin içerisine iyice yıkanmış ve rendelenmiş olan havuçları da ilave edip hafif hafif karıştıralım. Kekin hazırlık aşamasının son adımları olan toz tarçın ve dövülmüş ceviz ilavesini de yaptıktan sonra kuru malzeme ilavesine geçelim. Geniş bir tepsinin içerisine önce unu sonrasında vanilya ve kabartma tozunu elek ile iyice elemek kaydıyla hazırlayalım. Bu işlem kekin kabarmasına yardımcı olmak içindir. Elenmiş ve içerisi hava dolmuş olan kuru malzemeyi azar azar sıvı malzeme içerisine ilave edelim. Bu işlem sırasında çırpma değil karıştırma tekniğini kullanalım. Aksi takdirde kek istenen ölçüde kabarmaz ve başarısız bir sonuç elde edilir.

Havuçlu Kek

Pişirme işlemine geçmeden önce iyice yağlanmış olan kek kalıbının içerisine hamuru koyalım ve düzle]]>